
Jaką główkę fryzjerską polecacie? – to najczęściej zadawane pytanie od moich klientek.
Czym powinniśmy kierować się przy wyborze główki fryzjerskiej do treningu?
Jak każda podejmowana decyzja, tak też ta jaką jest wybór główki fryzjerskiej jak się okazuje, także nie jest łatwa. Zainspirowany wieloma zapytaniami od moich klientek postanowiłem wskazać Wam kilka według mnie bardzo ważnych argumentów, które znacznie ten wybór ułatwią. Do tego celu posłużę się moim sześcioletnim doświadczeniem w pracy z główkami fryzjerskimi i ponad 25 letnim doświadczeniem w sprzedaży artykułów fryzjerskich.
Jedna z najważniejszych rzeczy jaką powinniśmy się kierować jest to do czego chcemy główkę wykorzystać. Szczególną więc uwagę należy zwrócić na rodzaj włosów jakie użyte zostały do wykonania główki treningowej.

Główki fryzjerskie klasy basic
Najtańsze główki fryzjerskie dostępne na naszym rynku w większości wykonane są z:
- włosów syntetycznych o specjalnej wytrzymałości na wysokie temperatury. O ile z powodzeniem możemy wykonywać na nich zabiegi termiczne za pomocą prostownic, falownic i lokówek o tyle trenowanie na nich upięć jest wyzwaniem. Powodem jest struktura włosa daleko odbiegająca od struktury włosa ludzkiego. Jeśli nawet na takich główkach opanujemy do perfekcji sztukę wykonywania wymyślnych upięć to dużym wyzwaniem będzie przeniesienie w przyszłości tej umiejętności na włosy naszych przyszłych klientek.
- włosów białkowych charakteryzujących się strukturą bardzo zbliżoną do włosa ludzkiego. Stylizacje można wykonywać na nich z łatwością jednak zupełnie nie nadają się do zabiegów termicznych z wykorzystaniem urządzeń rozgrzewanych do temperatury przekraczającej 120°.
- włosów syntetycznych zwykłych według mnie nie nadających się „do niczego”.
Wszystkie wymienione wyżej rodzaje zupełnie nie nadają się do zabiegów koloryzacji, ale za to bardzo do wszystkich technik cięć. Umożliwia to jedna wspólna cecha wymienionych główek jaką jest niska ich cena.
Główki fryzjerskie klasy premium
Największe zapotrzebowanie obecnie jest na kreowanie modnych i efektownych upięć. Oczywisty jest tu właściwy dobór długości włosów. Nie mogą być one za krótkie bo nie da się na krótkich włosach wykonać fryzur wysokich. Jednak włosy zbyt długie mogą okazać się kłopotliwe we włożeniu ich nadmiaru do naszej fryzury. Według mnie najbardziej sprawdzi się nam w tym przypadku długość 50 cm a do stylizacji bardzo wysokich 60 cm.
Włosy naturalne a włosy ludzkie
Nie wyobrażam sobie zarówno uczenia się zawodu jak i profesjonalnych stylizacji z wykorzystaniem główek innych jak wykonanych z włosów naturalnych. Głównym powodem wysnucia mojej teorii jest fakt, że właśnie z takich główek po wypracowaniu swojej perfekcji najłatwiej będzie nam przenieść ją na głowy naszych klientek. Biorę tu pod uwagę nie tylko naturalność struktury włosów, ale także kształtu i wielkości głowy.
Głowy fryzjerskie tej klasy zazwyczaj występują w dwóch standardowych rozmiarach określonych przez obwód głowy.
Manekiny fryzjerskie duże mierzone po obwodzie mają 60 cm a małe 54 cm. Warto tutaj zaznaczyć, że manekiny małe swoim rozmiarem bardziej odpowiadają naturalnym rozmiarom głowy kobiety o przeciętnej posturze. Duże zaś są pod względem wielkości odpowiednikami głów kobiet o dużej posturze.
Z wieloletniego doświadczenia wiem, że niewiele osób przy wyborze głowy fryzjerskiej zwraca uwagę na określenie naturalności włosów. A to dlatego, że większość z Was nie ma pojęcia o tym, że wielu sprzedawców nie właściwie określa rodzaj włosów, z których wykonane są manekiny.
Otóż określenie „włosy naturalne” absolutnie nie oznacza, że włosy pochodzą od człowieka. Bardzo często do produkcji główek treningowych wykorzystuje się włosy zwierzęce pochodzące np. od koni, kóz, yaków.
- Dlaczego to takie ważne?
- Ano dlatego, że włosy zwierzęce diametralnie różnią się swoją strukturą od włosów ludzkich. Z tego właśnie powodu nie da się na nich wykonać wielu zabiegów. Wypracowanie umiejętności wykonywania stylizacji będzie bardzo trudne do przeniesienia jej na głowy naszych klientek.
Zgodzisz się ze mną, że nie można zaprzeczyć naturalności włosów zwierzęcego pochodzenia. Jak widzisz niezaprzeczalnie są to włosy naturalne, ale równie niezaprzeczalnie nie są to włosy ludzkie. A właśnie na tych drugich najbardziej nam zależy.
Taki zabieg wprowadza się w celu obniżenia ceny rynkowej. Tak więc sama cena nie powinna być głównym czynnikiem decydującym o wyborze głowy na której będziesz doskonalić swój warsztat przez wiele miesięcy a może nawet lat.
Główka nie może wyglądać jak “zombie”
Jeśli do tego momentu udało się Tobie zdecydować jak powinna wyglądać Twoja główka to teraz ważne jest abyś zwróciła/zwrócił uwagę na jej rysy twarzy. Czy są delikatne, subtelne, naturalne? Czy mają doklejone rzęsy?
Otóż twarze wielu główek treningowych dostępnych na rynku to istne maszkary z wymalowanymi farbą ustami na kolor czerwony. Czy możesz wyobrazić sobie jak byłaby odbierana przez osoby, którym chcesz zaprezentować swoje umiejętności Twoja stylizacja na takiej „zombie”?
Czy widziałaś/łeś influencerki prezentujące swoje stylizacje udekorowane dobrze dobranymi ozdobami. Ich fryzury wykonane na pięknych, dopracowanych główkach z dobrze dobranym makijażem naprawdę robią wrażenie. Prezentowane na różnych portalach społecznościowych w postaci dobrej jakości zdjęć magicznie przyciągają wzrok przyszłych klientek jednocześnie wywołując pragnienie ich posiadania. Domyślasz się teraz jak łatwo jest zaoszczędzić pieniądze inwestując w dobrej jakości manekin fryzjerski i nie wydając ich na zbędne reklamy zewnętrzne.
Kolejna moja podpowiedź
Zapewne zauważyłaś/łeś, że manekiny z włosami w kolorze jasnego blondu są droższe. Różnica ta ma swoje uzasadnienie. Chodzi o to, że każde podniesienie koloru o kolejny poziom wiąże się z kolejnym procesem koloryzacji. Zasada więc jest prosta. Więcej procesów droższa główka. Dlatego jeśli w przyszłości nie zamierzasz wykorzystywać swojej główki do działań marketingowych, a więc do fotografowania jej w celu promowania w internecie wykonanych przez Ciebie stylizacji to nie musisz inwestować dodatkowych pieniędzy w jasne blondy. Mam tu oczywiście na myśli kolor zaimplementowanych włosów.
Główki mistrzowskie na konkursy krajowe i międzynarodowe
A teraz coś dla uczestników konkursów fryzjerskich. Szczególnie konkursów międzynarodowych. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na oceniających fryzury jurorach to koniecznie musisz zainwestować w główkę z ramionami opatrzoną certyfikatem OMC. Głowy mistrzowskie są specjalnie zaprojektowane do zawodów krajowych i międzynarodowych. Posiadają certyfikat OMC (Organization mondiale Coiffeure). Wyposażone dodatkowo są w część barkową i większy obwód głowy. Wymienione cechy tych modeli nieco podnoszą ich cenę ale zapewniają przychylniejszą ocenę jury.
Jeśli dotarłaś/łeś do tego miejsca jestem przekonany, że masz już wybraną swoją może pierwszą, a może kolejną główkę. Już czuję jak pracuje Twoja wyobraźnia. Jak rysuje ona w przestrzeni piękne, zmysłowe stylizacje. Przewijają się przed Twoimi oczami jak zwierciadełka i odbijające się w nich kolorowe szkiełka kalejdoskopu, tworzące wymyślne wzory i niepowtarzalne figury.
Ile manekiny fryzjerskie kosztują
I nagle zaraz, zaraz. Zaczyna przedzierać się przez myśl pytanie „ile to kosztuje?”.
No taki jest fakt, że zawsze wartościowe rzeczy zwykle kosztują więcej. Ale jest dobra wiadomość! Otóż w tym przypadku kiedy inwestujesz w rozwój własnych umiejętności, w umiejętności własnego dziecka, w narzędzie pracy może nawet we własną firmę uwierz mi, nie ma to najmniejszego znaczenia.
- Dlaczego?
- Dlatego, że jeśli od samego początku zaczniesz wyrabiać w sobie złe nawyki, jeśli od początku zaczniesz opierać się na taniej tandecie prawdopodobnie w przyszłości na podobnych wartościach oprzesz swój biznes a może i całą karierę.
- Pamiętaj też, że o Twoim sukcesie często decyduje pierwsze wrażenie. A wrażenie tworzą najmniejsze detale i w bardzo krótkim czasie.