
Przystąpienie do zabiegu
Zdejmij metalowe elementy, np. biżuterię. Oczyść i zdezynfekuj miejsce poddawane zabiegowi. Wybierz odpowiednią igłę do zabiegu. Celem dobrego rozpoznania ustawień i nie wywołania przykrych wrażeń u klientki, należy rozpocząć od wartości średnich.
Zamykanie naczynek
W naszym klimacie naczynka krwionośne najkorzystniej jest zamykać na jesieni lub na wiosnę. Istotne jest aby nie było zbyt zimno ani zbyt gorąco, ponieważ mróz czy upał powodują, że kruche naczynka szybciej pękają.
Igłę dobieramy do wielkości naczynka, im większe tym grubszej igły możemy użyć. Malutkie, cienkie, płytko umiejscowione "pajączki" zamykamy zwykle igłą w rozmiarze 2 lub 3. Do zamykania naczynek najwygodniejsze są igły typu Ballet, ostro zakończone. Takie zakończenie igły, ułatwia wkłucie się w naczynko. Igły typu Uniprobe, tępo zakończone, są wygodniejsze do usuwania owłosienia. Tym niemniej zabieg zamykania naczynek czy usuwania owłosienie można poprawnie wykonać zarówno igłą Ballet jak i igłą Uniprobe.
Ustawienia na aparacie należy dobrać do wielkości naczynka i rodzaju skóry (jej grubości) oraz głębokości na której naczynko jest umiejscowione. Najszybciej i najprościej zamyka się niewielkie "pajączki", płytko umiejscowione. Na takich naczynkach warto ćwiczyć początkowo ich zamykanie. Aby dobrze zamykać naczynka trzeba nabrać wprawy, którą daje praktyka, czyli zamykanie naczynek np. na sobie, najlepiej w miejscu mało widocznym, np. wewnętrzna strona ud, okolice kostki (przy stopie).
Bardzo ogólnie - im dłuższy czas chcemy wybrać, tym mniejszy prąd powinniśmy ustawić - i odwrotnie - im większy prąd chcemy ustawić, tym krótszy czas powinniśmy wybrać. Obrazując, jeśli wybierzemy długi czas i ustawimy duży prąd - to najpewniej spowodujemy poparzenie w obrębie igły.
Przy odpowiednio dobranym czasie i prądzie, po wkłuciu się w naczynko i "puszczeniu" impulsu (prądu) - gołym okiem widzimy jak krew wewnątrz naczynka "gotuje się" (koaguluje) a pisząc obrazowo, widzimy jak naczynko jaśnieje.
Najpopularniejsze rodzaje naczynek, z którymi trafiają klienci to tzw. "pajączki". Ten typ naczynek możemy zamknąć na conajmniej kilka sposobów. Najpopularniejsze to: wkłuwanie się od zewnątrz (od zakończeń) lub wkłucie się po środku "pajączka". Można też wkłuwać się po kilka razy, za każdym razem zaczynając tam, dokąd zamknęliśmy naczynko przy pierwszym czy kolejnym wkłuciu. Jeśli chcemy wkłuć się raz to zwykle musimy wybrać dłuższy czas ale mały prąd. Jeśli wkłuwamy się kilka razy to możemy ustawić krótszy czas ale nieco większy prąd. Gdyby zdarzyło się, że wybierzemy za krótki czas i za mały prąd, naczynko nie zamknie się i może dojść do lekkiego krwawienia.
Przed zabiegiem skórę dezynfekuje się płynem, po zakończonym zabiegu nie wolno się opalać do czasu zagojenia (7-14 dni), nie używać drażniących kosmetyków, peelingów, itp. Nie należy skóry smarować maściami, itp. Nie powinno nosić się obciskających ubrań w miejscu poddanym zabiegowi, w tym uciskających rajstop czy podkolanówek/skarpetek.
Ogniskowy rumień i obrzęk zwykle ustępuje w ciągu kilku godzin po zabiegu.
Usuwanie owłosienia:
Rozmiar igły dobieramy do grubości włosa. Im większy włos, tym grubszej igły możemy użyć. W naszym klimacie najpopularniejszy rozmiar od 2-4. Igłę w mieszek włosowy wprowadzamy pod takim kątem, pod jakim wyrasta włos ze skóry, najlepiej od spodu włosa. Igła odpowiednio wprowadzona w kanał mieszka nie powoduje bólu, kłucia, czy innych nieprzyjemnych odczuć, wprowadzamy ją do momentu poczucia lekkiego oporu, oznacza to, że dotarliśmy do cebulki, wtedy puszczamy impuls / prąd. Jeśli wprowadzanie igły boli lub kłuje oznacza to, że wprowadzamy igłę obok mieszka włosowego.
W mieszku włosowym aż do brodawki umieszczamy miniaturową sondę w postaci igły, przez którą płynie prąd. W czasie tego procesu do brodawki dostarczany jest na kilka sekund prąd.
Po zabiegu igłę delikatnie wyjmuje się z mieszka włosowego, a następnie za pomocą pęsety łatwo i bezboleśnie wyjmuje włos. Impuls elektryczny powoduje trwałe uszkodzenie macierzy włosa, w efekcie czego włosy przestają rosnąć.
Ogniskowy rumień i obrzęk zwykle ustępuje w ciągu kilku godzin po zabiegu.